I nadszedł ten przykry moment, kiedy pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Kaźmierzu. Maria Sobkowiak, pani dyrektor, Marysia, Maria, nasza kochana szefowa to osoba, która na stałe wpisała się w krajobraz naszej gminy. Uśmiechnięta, kipiącą niesamowitą energią, zjednywała serca czytelników. Przepracowała w bibliotece 37 lat, najpierw jako bibliotekarka, potem kierownik, a następnie dyrektor biblioteki. I przez te długie lata, biblioteka nieustannie rozwijała się, zdobywała nagrody, wychowywała kolejne pokolenia czytelników, miłośników książki i kultury. Jak twierdził Henry Ford: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”. Pod kierownictwem p. dyrektor biblioteka odnosiła sukcesy. Te duże i te małe. Kolejne realizowane projekty, ciekawe wydarzenia, spotkania, koncerty, a przede wszystkim zadowoleni, uśmiechnięci czytelnicy to niewątpliwie sukces i zasługa szefowej. Sukcesem było stworzenie zgranego zespołu, miejsca pracy, do którego chętnie się przychodzi.

Kochana szefowo! Zawsze pozostaniesz dla nas, pracowników instytucji kochaną szefową. Dziękujemy za wspólne lata pracy, za każdy uśmiech, dobre rady, za każdą pochwałę. Dziękujemy Ci za to, że swoim zaangażowaniem motywowałaś nas do pracy, twórczych pomysłów. Za to, że byłaś przy nas w tych dobrych, ale także i trudnych momentach życia. Jesteśmy Ci ogromnie wdzięczni za Twoje dobre serce, cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie.

Życzymy Ci, by czas emerytury był dla Ciebie idealnym momentem na zwolnienie tempa życia, czerpania radości i przyjemności z każdej chwili. Byś w pełnym zdrowiu korzystała z piękna świata. Realizuj swoje marzenia, trzymaj się swoich ideałów. Niech zawsze otaczają Cię ludzie życzliwi.

I pamiętaj, że „Darem rozumu jest nie płakać nad tym co czas zabiera, ale cieszyć się tym co przynosi”.