Biblioteka oknem na świat.

Spotkania z podróżnikiem to dla nas niezwykłe doświadczenie. Za każdym razem równie dobre i fascynujące. To prelekcje z ludźmi, którzy z pasją zwiedzają świat i w najdalszych jego zakątkach przeżywają niesamowite historie. Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Już wiemy że -25 stopni to dobra temperatura do pieszej wędrówki, zobaczyliśmy jak przemierza się przez góry śniegu, dowiedzieliśmy się też na jakich Islandzkich pustyniach trenowali kosmonauci. To było niezwykłe spotkanie z niezwykłym podróżnikiem. Do tego podróżnik Łukasz okazał się świetnym lektorem! Wspaniale opowiada o swoich wędrówkach!

wpis na stronie Facebook oraz więcej zdjęć z wydarzenia

książka autora dostępna do wypożyczania w bibliotece – katalog

książka autora w katalogu biblioteki do wypożyczenia

Islandia. Samotnie przez krainę lodu i wiatru

Łukasz Supergan
8 grudnia 2022 / czwartek / godz. 18:00
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / ul. Nowowiejska 15
wstęp wolny

plakat wydarzenia spotkanie z podróżnikiem Islandia. Samotnie przez krainę lodu i wiatru Łukasz Supergan
  • Opis

Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po ponad 3 latach stało się to faktem.

Między styczniem i marcem 2020 r., przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyny takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu

Oficjalna strona podróżnika link do strony otwiera się w nowej karcie

#podróżeBPiCKwKaźmierzu

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty