Biblioteka naszym oknem na świat! Wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórcze Horyzonty zapraszamy na serie spotkań z podróżnikami.

HIMALAJE CZYLI ROWEREM PRZEZ NAJWYŻSZE PRZEŁĘCZE ŚWIATA – Spotkanie poprowadził podróżnik Marcin Korzonek

Spotkanie dla miłośników rowerów i nie tylko. Marcin Korzonek podzielił się z nami swoimi przeżyciami z niesamowitej wyprawy. Niezwykłe indyjskie klimaty, różnorodne krajobrazy. Tajniki aklimatyzacji w podróży rowerem po pustynnych, górskich drogach są nam już dobrze znane. Wiemy też jak podróżować w grupie w pojedynkę. Dosłowna jazda na krawędzi na słynną przełęcz Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie.

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie 13 kwietnia 2023 o godz. 18.00

Marcin jakub Korzonek – instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf,
twórca portalu wRower.pl Rowery od A do Z

HIMALAJE CZYLI ROWEREM PRZEZ NAJWYŻSZE PRZEŁĘCZE ŚWIATA Marcin Korzonek 2 marca 2023 / czwartek / godz. 18:00 Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / ul. Nowowiejska 15 wstęp wolny

Marcin Korzonek to maniak rowerowych wypraw. Jego dzienny rekord jazdy na rowerze to 300 km. Będzie to opowieść o samotnej rowerowej wyprawie jedną z najsłynniejszych dróg na świecie – ze Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Prelegent przejechał 1300 km przez indyjską część Himalajów zwanych Małym Tybetem. Pokonał 10 przełęczy o wysokości ponad 3000m, z czego cztery mierzyły ponad 5000 m n.p.m. Wjechał na słynną przełęcz Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. W czasie spotkania dowiemy się też dlaczego ta niebezpieczna droga została utworzona przez indyjską armię i jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku.

Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kołach unikając utartych szlaków z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 25 lat zorganizował 19 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i 9 pustyń na czterech kontynentach.
Na rowerze w 1998 roku dojechał w trzy miesiące z Wrocławia pod piramidy w Egipcie, przejechał słynną drogę Karakoram Highway z Chin do Pakistanu, w Himalajach przemierzył jedną z najniebezpieczniejszych dróg na świecie Srinagar-Leh-Manali. W 2002 roku z Jackiem Hugo-Baderem jako pierwsi rowerzyści przejechali pustynię Gobi w Mongolii. Rowerem zjechał do najniżej położonego miejsca na ziemi w Izraelu i wjechał na rekordowe 5900 m n.p.m. w Chile. W Etiopii przejechał przez najgorętsze miejsce na ziemi: pustynię Danakilską. Polskę przejechał rowerem fatbike w linii prostej z południa na północ.

2 marca 2023 / czwartek / godz. 18:00 / ul. Nowowiejska 15 / wstęp wolny

ogłoszono 9 lutego 2023