Wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórcze Horyzonty zapraszamy na serie spotkań z podróżnikami.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 11 maja 2023

Biblioteka naszym oknem na świat!

SRI LANKA – EGZOTYCZNE MARZENIE MAŁEJ BLONDYNECZKI Marta Błaszczak 11 maja 2023 / czwartek / godz. 18:00 Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / ul. Nowowiejska 15 wstęp wolny

SRI LANKA – EGZOTYCZNE MARZENIE MAŁEJ BLONDYNECZKI

Marta Błaszczak

11 maja 2023 / czwartek / godz. 18:00

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / ul. Nowowiejska 15

Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, dwadzieścia kilogramów na plecach.
Przez pięć miesięcy podróżowałam po Azji. Tyle o mnie.

Teraz o Sri Lance, od której swoją podróż rozpoczęłam, i o której pragnę Państwu opowiedzieć.
Będzie o:
Kraju z burzliwą przeszłością, chaotyczną teraźniejszością i niepewną przyszłością.
Wyspie pełnej bujnej roślinności, dzikich zwierząt i niekończących się polach cejlońskiej herbaty. Pięknych widokach i miejscach wpisanych na listę UNESCO.
Regionie tak bardzo uzależnionym od zagranicznych turystów jak od wpływów innych państw.
Sri Lance pełnej skrajności, gdzie uśmiech i dobroć lokalnych mieszkańców przeplatają się z oszustwami czy korupcją rządzących, bieda z bogactwem, a kolorowa buddyjska filozofia z często smutną codziennością.
Zapraszam serdecznie,
Marta

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu

Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ

Ola Mae

13 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 18:00 / ul. Nowowiejska 15 / wstęp wolny

Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ Ola Mae 13 kwietnia 2023 / czwartek / godz. 18:00 Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / ul. Nowowiejska 15 wstęp wolny

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki,
a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją,
że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać,
na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch,
przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka,
który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys. km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

HIMALAJE CZYLI ROWEREM PRZEZ NAJWYŻSZE PRZEŁĘCZE ŚWIATA

Marcin Korzonek
2 marca 2023 / czwartek / godz. 18:00 / ul. Nowowiejska 15 / wstęp wolny

To spotkanie już się odbyło – link do fotorelacji na stronie https://biblioteka-kazmierz.pl/himalaje-czyli-rowerem-przez-najwyzsze-przelecze-swiata/

HIMALAJE CZYLI ROWEREM PRZEZ NAJWYŻSZE PRZEŁĘCZE ŚWIATA Marcin Korzonek 2 marca 2023 / czwartek / godz. 18:00 Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / ul. Nowowiejska 15 wstęp wolny

Marcin Korzonek to maniak rowerowych wypraw. Jego dzienny rekord jazdy na rowerze to 300 km. Będzie to opowieść o samotnej rowerowej wyprawie jedną z najsłynniejszych dróg na świecie – ze Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Prelegent przejechał 1300 km przez indyjską część Himalajów zwanych Małym Tybetem. Pokonał 10 przełęczy o wysokości ponad 3000m, z czego cztery mierzyły ponad 5000 m n.p.m. Wjechał na słynną przełęcz Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. W czasie spotkania dowiemy się też dlaczego ta niebezpieczna droga została utworzona przez indyjską armię i jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku.

Marcin jakub Korzonek – instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf,
twórca portalu wRower.pl Rowery od A do Z

Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kołach unikając utartych szlaków z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 25 lat zorganizował 19 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i 9 pustyń na czterech kontynentach.
Na rowerze w 1998 roku dojechał w trzy miesiące z Wrocławia pod piramidy w Egipcie, przejechał słynną drogę Karakoram Highway z Chin do Pakistanu, w Himalajach przemierzył jedną z najniebezpieczniejszych dróg na świecie Srinagar-Leh-Manali. W 2002 roku z Jackiem Hugo-Baderem jako pierwsi rowerzyści przejechali pustynię Gobi w Mongolii. Rowerem zjechał do najniżej położonego miejsca na ziemi w Izraelu i wjechał na rekordowe 5900 m n.p.m. w Chile. W Etiopii przejechał przez najgorętsze miejsce na ziemi: pustynię Danakilską. Polskę przejechał rowerem fatbike w linii prostej z południa na północ.

(Ogłoszono 8 lutego 2023)