Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się Święto Chleba i Sera. Jednodniowa impreza zorganizowana wspólnie przez Urząd Gminy Kaźmierz, firmę Hochland, Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Kaźmierzu.  W tym roku jednodniowa impreza zapewniła uczestnikom wiele atrakcji.Dzień rozpoczął się sztafetą rowerową zorganizowaną wspólnie ze Stowarzyszeniem Kaźmierz. Na starcie obecni byli m.in. Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka, Prezes Hochland Polska Peter Knauer, Sekretarz Gminy Janusz Stróżyk, Prezes Stowarzyszenia Kaźmierz Sebastian Bober, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu Sylwia Zagórska, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu Anita Rutkowska. Każdy pokonany kilometr trasy oznaczał złotówkę, którą firma Hochland Polska przeznaczyła na szczytny cel – Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu. Liczna grupa rowerzystów wykręciła wspólnie 3135 km, co razem z bonusami dało 3500 pln od firmy Hochland dla Drużyny Szpiku.

Podczas mszy św. dziękczynnej, która odprawił ks. Marek Frąckowiak rolnicy, goście oraz pozostali uczestnicy podziękowali za zebrane plony. Po mszy św. nastąpiło przekazanie poświęconego chleba przez Starostów dożynkowych Panią Agnieszkę Samoląg oraz Sebastiana Czepczyńskiego Wójtowi Gminy Zenonowi Gałce. Wójt podczas swojego przemówienia po powitaniu uczestników, podsumował tegoroczne żniwa i podziękował rolnikom za trud włożony w pracę na roli. Głos zabrali rówżnież: Senator Jan Libicki, Poseł Krzysztof Paszyk, Profesor Tadeusz Michalski oraz Pan Andrzej Czepczyński. Wręczono statuetki Siewcy Roku: panu doktorowi Edwinowi Naglikowi byłemu kierownikowi Stacji Doświadczalnej IUNG w Baborówku w uznaniu za wieloletnią współpracę i duży wkład pracy na rzecz podnoszenia poziomu rolnictwa Gminy Kaźmierz oraz Panu Ireneuszowi Glancowi delegatowi do Wielkopolskiej Izby Rolniczej w uznaniu za wieloletnie, wzorowe i efektywne prowadzenie rodzinnego gospodarstwa rolnego oraz aktywną działalność na rzecz środowiska rolniczego. Odznaczono orderami Wdzięczności Matce Wsi: Panią Bożenę Szukałę z Sokolnik Małych oraz Panią Mieczysławę Piotrowską z Gaju Wielkiego.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji:  na dzieci czekały dmuchańce, lody na bazie twarożka, szczudlarka, baloniarz, który cieszył się bardzo dużą popularnością. Firma Rekopol angażowała dzieci do wspólnych zabaw z nagrodami, a przy okazji prowadziła zajęcia z edukacji ekologicznej.

Firma Hochland na swoich stoiskach zapewniała degustacje dań na bazie swoich serów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się loty balonem Almette. Ciesiółka Auto Grup dała możliwość jazdy testowej autami elektrycznymi. Podczas koncertów wystąpiły zespoły: rockowe Black Sapal firmy Hochand oraz Nagel – The Cool Band, a także gwiazda wieczoru zespół „Szafa gra”, który podczas swojego występu bawił publiczność przebojami muzycznymi lat 80. i 90. Na zakończenie dyskotekę poprowadził DJ Mecen.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów Święta Chleba i Sera 2021, m.in.: Urzędowi Gminy Kaźmierz, firmie Hochland Polska, Stowarzyszeniu Kaźmierz, Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Kaźmierz, Zakładowi Usług Komunalnych w Kaźmierzu.