Takiego wydarzenia nie można było przegapić. Spotkanie z aktorem wywołało wiele emocji i przeżyć. Z pewnością zainspirowało nie jedną osobę do przemyśleń na temat aktorstwa, sztuki filmowej i teatralnej. Pan Robert chętnie, z humorem i cierpliwością, opowiadał o swojej pracy, zainteresowaniach, karierze. Odpowiadał również na liczne pytania zgromadzonej publiczności. Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Na pewno każdy kto przybył do Kaźmierza na to spotkanie poczuł, że było ono wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.
Robert Więckiewicz – Polski aktor filmowy oraz teatralny.
W polskich produkcjach, z uwagi na wygląd nie kojarzący się ze stereotypem amanta, jest zwykle kojarzony z rolami czarnych charakterów, członków mafijnego półświatka oraz cwaniaczków nastawionych na wygodne życie.
Szkołę średnią ukończył w Legnicy, gdzie uczęszczał do pięcioletniego technikum budowlanego, następnie w 1989 roku wyjechał do Wrocławia, gdzie do 1993 studiował w tamtejszej szkole teatralnej PWST. Tuż po ukończeniu studiów, przez pięć lat pracował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie zadebiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally’ego Webba w sztuce “Nasze miasto” Thorntona Wildera wyreżyserowanej przez Jana Błeszyńskiego. W tymże teatrze pracował do 1998 roku.
Na białym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1991 roku, grając w filmie “Ferdydurke” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, wówczas był jeszcze studentem. Poważnym występem na dużym ekranie była rola w “Samowolce” Feliksa Falka z 1993 roku. Stawiając coraz częściej kroki jako aktor filmowy, w międzyczasie, nie chcąc zamykać przed sobą innych drzwi do kariery aktorskiej, pojawiał się także na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie. Współpracował także z Teatrem Montownia i Teatrem Narodowym. Taki obrót sprawy uważał za możliwie najlepszy dla rozwoju swoich losów zawodowych. Przez długi czas grywał epizody lub mało znaczące role drugoplanowe.
Rozgłos przyniosła mu rola “Blachy” w serialu “Odwróceni”. Jako jego pierwszą główną rolę uznaje się postać Roberta Cumińskiego w komedii “Vinci”. Również popularna, choć drugoplanowa, była kreowana przez niego postać Marka Dywanika w “Lejdis”. Natomiast w ostatnich latach postanowiono oderwać go od zwyczajowo przypisywanego mu wizerunku cwaniaka i typa spod ciemnej gwiazdy, dzięki Agnieszce Holland, która zaangażowała Więckiewicza w filmie “W ciemności”, a także dzięki powierzeniu mu roli byłego prezydenta Lecha Wałęsy w głośnej produkcji “Wałęsa. Człowiek z nadziei” będącej dziełem samego mistrza Wajdy. Pod względem umiejętności aktorskich jest ceniony przez Andrzeja Wajdę i Janusza Głowackiego. Natomiast on sam twierdzi, że nigdy nie jest do końca zadowolony ze swojej roli.
W swojej karierze zawodowej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie:
2007: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmów Fabularnych za “Wszystko będzie dobrze i Świadek koronny”
2007: „Złota Podkowa” za najlepszą rolę męską w serialu sensacyjnym na festiwalu filmowym Wakacyjne kadry (Odwróceni)
2008: Orzeł za najlepszą główną rolę męską za “Wszystko będzie dobrze”
2008: „Jańcio Wodnik” za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym Prowincjonalia (Wszystko będzie dobrze)
2009: Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę męską za “Ile waży koń trojański?”
2011: Orzeł za najlepszą główną rolę męską za “Różyczka”
2012: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za “W ciemności”
2012: Orzeł za najlepszą główną rolę męską za “W ciemności”
2013: „Srebrny Hugo” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (Wałęsa. Człowiek z nadziei)
2014: „Jańcio Wodnik” za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym Prowincjonalia za “Pod Mocnym Aniołem”
2014: Wiktor 2013 w kategorii aktor telewizyjny
2020: Orzeł – Najlepsza drugoplanowa rola męska za “Ukryta gra” (2019)
W 2014 roku został odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. [ źródło: wikipedia, filmweb, FilmPolski ]
spotkanie odbyło się
20 lutego 2023 / poniedziałek / godz. 18:00
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury / sala widowiskowa / ul. Dworcowa 14
wstęp wolny / bezpłatne wejściówki do obioru w bibliotece / pałac / ul. Nowowiejska 15
organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu
(ogłoszono 7.02.2023)