W weekend 18 maja 2024, odbyły się wyjątkowe warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli, prowadzone przez Małgorzatę Swędrowską, uznaną autorkę i promotorkę czytelnictwa. Było to spotkanie pełne książek, inspiracji i zdobywania nowej wiedzy na temat tego, jak zachęcić dzieci do czytania.

Spotkanie Pełne Inspiracji

Podczas warsztatów, które miały miejsce 18 maja 2024 roku, uczestnicy mieli okazję zgłębić różnorodne techniki i metody, które pomagają wprowadzić dzieci w świat literatury. Małgorzata Swędrowska podzieliła się swoimi doświadczeniami oraz pomysłami na to, jak uczynić czytanie atrakcyjnym i angażującym dla najmłodszych.

Techniki Czytania Wrażeniowego

Jednym z głównych tematów było czytanie wrażeniowe. Uczestnicy dowiedzieli się, jak za pomocą głosu, intonacji oraz odpowiedniego tempa można wzbogacić doświadczenie czytelnicze. Ćwiczenia praktyczne pozwoliły na przetestowanie tych technik, co z pewnością zaowocuje nowymi sposobami prezentacji książek w szkołach i bibliotekach.

Śpiewające Książki

Kolejną atrakcją było połączenie czytania z muzyką. Śpiewanie fragmentów książek czy wprowadzenie rytmicznych elementów do opowieści okazało się doskonałym narzędziem do zainteresowania dzieci literaturą. Ta metoda nie tylko rozwija wyobraźnię, ale także pomaga w budowaniu emocjonalnej więzi z tekstem.

Lista Inspirujących Autorów i Tytułów

kobieta stoi w budynku na stole książki w ble baner blisko biżej biblioteka

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać wielu ciekawych autorów i tytułów, które warto włączyć do swoich zbiorów. Małgorzata Swędrowska przedstawiła bogatą listę książek, które jej zdaniem mogą oczarować dzieci i zachęcić je do regularnego czytania. Wśród nich znalazły się zarówno klasyki, jak i nowości wydawnicze.

Rozpalanie Miłości do Książek

Głównym celem warsztatów było znalezienie skutecznych sposobów na rozpalanie miłości do książek wśród dzieci. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że otrzymali solidną dawkę inspiracji i praktycznych pomysłów, które będą mogli wdrożyć w swojej pracy. Małgorzata Swędrowska podkreślała, jak ważne jest, by czytanie stało się dla dzieci przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Polecana Lektura

Na zakończenie warsztatów Małgorzata Swędrowska poleciła swoją książkę „777 pomysłów na zabawy z książką,” która jest prawdziwą skarbnicą inspiracji dla każdego, kto pragnie wzbogacić swoje metody pracy z dziećmi.

Warsztaty z Małgorzatą Swędrowską były nie tylko okazją do zdobycia nowych umiejętności, ale również do wymiany doświadczeń i nawiązania cennych kontaktów zawodowych. Uczestnicy opuścili spotkanie z nową energią i pomysłami, które z pewnością przyczynią się do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci.

grupa kobiet w budynku szkolenie
grupa siedzi przy stole
prowadząca stoi na końcu stołu pokazuje książkę

Temat szkolenia: Jak oczarować dzieci książką i czytaniem – worek praktycznych pomysłów i inspiracji

Data: 18 maja 2024, sobota

Warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli z Małgorzatą Swędrowską

Blisko, Bliżej, Biblioteka

Celem realizacji zadań w ramach  Kierunku interwencji 4.1.

BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność

wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca”
jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze.

logo blisko bliżej biblioteka
belka -nck-kolor