Zajęcia z przedszkolakami – Wiosenna łąka

Tematem zajęć była budząca się do życia wiosna. Podczas lekcji bibliotecznej przedszkolaki nie tylko dowiadywały się na czym polega praca bibliotekarza i jak wypożyczać książki. Dzieci w czasie kreatywnych zabaw uczyły się nowych nazw roślin i zwierząt, jakie są zwiastuny wiosny, jak świętować jej nadejście oraz jakie są związane z nią przysłowia.  Dowiedziały się  też jakie zwierzęta budzą się z zimowego snu, które ptaki przylatują do Polski, kiedy robi się cieplej i jakie rośliny zakwitają wiosną.

W czasie zajęć bibliotekarka czytała dzieciom bajkę  („Żubr Pompik. Zapach wiosny” – autor Tomasz Samojlik lub „Wiosna Toli” autorki Anny Włodarkiewicz lub bajka kamishibai „Wiosna”).

Po wysłuchaniu bajki dzieci uczestniczyły w zabawie plastycznej. Każda grupa przedszkolna miała za zadanie pokolorować jeden element łąki – listki, biedronki, motyle, ptaszki, kwiatki, itp. Z tygodnia na tydzień dzieci z różnych grup przedszkolnych obserwowała jak ich praca plastyczna, zielona łąka rozwija się z tygodnia na tydzień.

Zajęcia odbywały się wiosną 2022 roku od marca do końca maja. W zajęciach brało udział 30 grup przedszkolnych.