W czwartkowy wieczór (8 lutego 2024) w pałacu w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Kaźmierzu mieliśmy przyjemność spotkać się z Elżbietą Cherezińską, autorką popularnych powieści historycznych.

„Historia to dzieje naszych przodków, to nasze DNA. Uczmy się jej tak, jak badamy siebie, jak słuchamy historii rodzinnych. Bez niej będziemy wykorzenieni, a wtedy jak roślina usycha, tak my uschniemy.”

Elżbieta Cherezińska

Tymi słowami autorka zaprosiła nas do poznawania przeszłości. Oczarowała nas opowieściami z dawnych kronik, pamiętników i rozpraw sądowych, z których wyłoniła szlachetne, niezłomne, a nierzadko waleczne kobiety – Sydonię von Bork, Świętosławę córkę Mieszka I oraz Elżbietę Ryską córkę Przemysła II. Pasja z jaką pisarka przedstawiła fakty historyczne, legendy i opowiastki skłoniła słuchaczy do dzielenia się swoimi wrażeniami. Niezwykłe wydaje się, że pod wpływem przeczytanych książek czytelnicy inaczej postrzegają miejsca związane z wydarzeniami historycznymi.

6 kobiet stoi w budynku przy banerze Projekt Blisko Bliżej Biblioteka
Pracownicy biblioteki z pisarką Elżbietą Cherezińską

Publiczność zadawała ciekawe pytania, a później słuchała z zainteresowaniem wnikliwych odpowiedzi autorki. Elżbieta Cherezińska zadbała również o to, by na spotkaniu nie spoilerować powieści! (spoilerować tzn. zdradzać fabułę i zwroty akcji).

Zapytana o to, co sama lubi czytać poleciła dwie fascynujące powieści autorki Kiran Millwood Hargrave pt. Kobiety z Vardø oraz Drzewo tańca. Elżbieta Cherezińska zadbała również o to, by na spotkaniu nie spoilerować powieści! (spoilerować tzn. zdradzać fabułę i zwroty akcji).

Publiczność w budynku na spotkaniu 8.02.2024 z Elżbietą Cherezińską baner - spotkanie z autorką Elżbietą Cherezińską 8 lutego 2024
Spotkanie z pisarką Elżbietą Cherezińską

Kontakt z publicznością jest dla pisarki wielką przyjemnością, co było można zauważyć podczas chwili na autografy i wspólne zdjęcia po spotkaniu.

Jak zwykle nie zawiedli nas słuchacze, którzy licznie przybyli na spotkanie. Zapraszamy na kolejne.

Rozmowę prowadziła Bogumiła Magdziarek – dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Kaźmierzu
Spotkanie z autorką Elżbietą Cherezińską – 8 lutego 2024

———————————-

Oni Też Czytają i Polecają

Działania prowadzone są w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury NPRCz 2.0

Gmina Kaźmierz


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Skip to content