Magiczna Rapa Nui

Tym razem przenieśliśmy się w sam środek Pacyfiku, na maleńką wyspę Rapa Nui. Ewa od pierwszej chwili złapała doskonały kontakt z publicznością, zarażając swoją pasją do podróży i entuzjazmem. Jej opowieści o mieszkańcach wyspy, ich codziennych zwyczajach oraz niezwykłych konkurencjach na festiwalu były barwne, pełne emocji i autentycznego zachwytu.

Podróżniczka Ewa potrafiła sprawić, że każdy z obecnych poczuł więź z tym magicznym miejscem. Pięknie przedstawiła nie tylko same kamienne posągi Moai, z których słynie Rapa Nui, ale również fascynujące historie jej mieszkańców, którzy w codziennym życiu łączą tradycję z nowoczesnością.

Ewa zwróciła również uwagę na ekologiczną stronę życia na wyspie. Opowiedziała o problemie śmieci wyrzucanych przez ocean na brzeg Rapa Nui, które niestety docierają tam z różnych zakątków świata. Mieszkańcy wyspy z pełną determinacją starają się walczyć z tym zjawiskiem, zbierając odpady i dbając o czystość swoich plaż. Co więcej, w codziennym życiu starają się minimalizować wpływ człowieka na środowisko, wykorzystując naturalne materiały – np. zamiast plastikowych talerzy, często używają dużych liści palmowych jako ekologicznych naczyń. To świadome podejście do ochrony przyrody stanowi integralną część ich kultury i tradycji.

Oczywiście, nie zabrakło ciekawostek – dowiedzieliśmy się, dlaczego mieszkańcy Rapa Nui kojarzą Polaków z pewnym nieoczekiwanym faktem oraz dlaczego, wbrew pozorom, Wyspa Wielkanocna to niekoniecznie najlepsza nazwa dla tego zakątka świata.

Ewa zakończyła spotkanie serią filmików, które ukazały nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy wyspy, ale także jej ducha – dzikie konie, wygasłe wulkany i żywą energię miejscowych festiwali. Dzięki jej opowieściom i obrazom, przez chwilę mogliśmy poczuć się jak na końcu świata. To było wyjątkowe spotkanie pełne inspiracji i magii, które na długo zostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy na fascynujące spotkanie poświęcone maleńkiej, tajemniczej wyspie Rapa Nui, ukrytej wśród fal Oceanu Spokojnego. Chcesz poczuć jej niezwykły klimat? Przyjdź i daj się przenieść w ten magiczny zakątek pełen kamiennych posągów Moai, dzikich koni, wygasłych wulkanów oraz unikalnych tradycji.

Wyspa Wielkanocna i Tapati Rapa Nui

Ewa Wilczyńska-Saj
3 października 2024 (czwartek), godz. 18:00
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury, ul. Nowowiejska 15
Wstęp wolny

Podczas wydarzenia Ewa Wilczyńska-Saj, podróżniczka i badaczka kultury Rapa Nui, podzieli się swoimi doświadczeniami oraz opowieściami z tej wyjątkowej wyspy. Poznasz tajemnice festiwalu Tapati, usłyszysz radosną muzykę oraz odkryjesz niezwykłe historie związane z Polakami na tej odległej wyspie.

Ewa Wilczyńska-Saj, miłośniczka natury i sztuki, od dziesięciu lat podróżuje po świecie, dokumentując swoje przygody w podcaście „Wyspa zwana Wielkanocną” oraz w mediach społecznościowych jako EwAway. Choć odwiedziła ponad 50 krajów na sześciu kontynentach, to właśnie Rapa Nui skradła jej serce.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji! Zapisz termin w kalendarzu i dołącz do nas, aby dać się oczarować magii tej niezwykłej wyspy.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty